Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania tzw. kosztów kwalifikowanych, które zostały poniesione na działalność B+R. Dochodzi więc do dodatkowego odliczenia – raz w ramach standardowych kosztów podatkowych, drugi raz w ramach ulgi B+R.

Na czym polega ulga?

Odliczenie w ramach ulgi B+R kosztów kwalifikowanych przysługuje wyłącznie od dochodu uzyskanego z innej działalności niż zyski kapitałowe (czyli od dochodu operacyjnego). Dochodzi jednak do ich dodatkowego odliczenia – raz w ramach standardowych kosztów podatkowych, drugi raz w ramach ulgi B+R.

Kwota odliczenia jest limitowana – nie może przekroczyć w danym roku podatkowym dochodu operacyjnego.

Jakie kroki należy podjąć, żeby skorzystać z ulgi?

Analiza działalności B+R

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy podatnik ponosi jakiekolwiek wydatki na działalność badawczo-rozwojową, zdefiniowaną ustawowo.

Koszty kwalifikowane

Jeśli w firmie zostaje zidentyfikowana działalność B+R, należy w kolejnym kroku ustalić jakie koszty poniesione na tę działalność spełniają definicję kosztów kwalifikowanych.

Dokumentacja

Niezbędne przy rozliczaniu ulgi jest zebranie stosownej dokumentacji potwierdzającej uprawnienie podatnika do skorzystania z tej preferencji podatkowej. Dodatkowo, korzystający z ulgi B+R są ustawowo zobowiązani do wyodrębnienia w ewidencji rachunkowej kosztów działalności B+R.

Czym jest działalność B+R?

Ustawy podatkowe definiują ją jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zawiera ona w sobie kilka istotnych komponentów.

Po pierwsze, jest to działalność twórcza, a zatem kreacyjna, której efektem jest coś nowego, oryginalnego, twórcze rozwiązanie, koncepcja czy narzędzie.

Po drugie, obejmuje badania naukowe (uzyskanie nowej wiedzy i umiejętności) lub prace rozwojowe (wykorzystanie już dostępnej wiedzy i umiejętności).

Po trzecie, istotny jest aspekt systematyczności prowadzonych działań w określonym celu. Powinny być to działania zaplanowane. Nie może być to zatem działalność incydentalna, chyba że incydentalnośc wynika z charakteru działań.

Po czwarte, liczy się cel działalności – zwiększenie wiedzy lub wykorzystanie tej istniejącej do nowych zastosowań.

Dla kogo ulga?

Przede wszystkim dla podatników podatków dochodowych prowadzących działalność B+R i opodatkowanych CIT lub PIT wg skali lub podatkiem liniowym.

Ustawa o CIT wskazuje również kto NIE może skorzystać z ulgi. Są to częściowo podatnicy korzystający ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a (SSE oraz Polska Strefa Inwestycji) – w zakresie kosztów ujętych w kalkulacji dochodu zwolnionego.

Z istoty ulgi wynika również, że dotyczy ona działalności badawczo – rozwojowej, a nie wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Zatem zakup nowych technologii dla celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności B+R nie będzie podlegał pod ulgę.

WAŻNE! Podmioty objęte preferencjami SSE / PSI mogą korzystać z ulgi B+R w zakresie, w jakim koszty kwalifikowane nie są ujęte w kalkulacji dochodu zwolnionego.

Koszty kwalifikowane

Ustawa o CIT wymienia ogólny katalog kosztów, które mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane. Są to: 

  • Wynagrodzenia z obciążeniami
  • Nabycie materiałów i surowców
  • Nabycie sprzętu specjalistycznego
  • Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne od jednostek naukowych
  • Nabycie lub odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej
  • Patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego
  • Odpisy amortyzacyjne związane z działalnością B+R
Ulga na innowacyjnych pracowników

Nasze wsparcie

Jeśli zależy Ci na:

– ocenie możliwości skorzystania z ulgi

– uzyskaniu interpretacji prawa podatkowego zabezpieczającej pozycję podatkową

– przygotowaniu stosownej dokumentacji i ewidencji

– weryfikacji lub wsparciu w rozliczaniu ulgi

zapraszamy do kontaktu.

KONTAKT