Ulga na innowacyjnych pracowników to jedna z podatkowych zachęt wspierających zatrudnianie pracowników w obszarach innowacji, w tym w branży technologii.

Czym jest działalność B+R?

Ustawy podatkowe definiują ją jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zawiera ona w sobie kilka istotnych komponentów.

Po pierwsze, jest to działalność twórcza, a zatem kreacyjna, której efektem jest coś nowego, oryginalnego, twórcze rozwiązanie, koncepcja czy narzędzie.

Po drugie, obejmuje badania naukowe (uzyskanie nowej wiedzy i umiejętności) lub prace rozwojowe (wykorzystanie już dostępnej wiedzy i umiejętności).

Po trzecie, istotny jest aspekt systematyczności prowadzonych działań w określonym celu. Powinny być to działania zaplanowane. Nie może być to zatem działalność incydentalna, chyba że incydentalnośc wynika z charakteru działań.

Po czwarte, liczy się cel działalności – zwiększenie wiedzy lub wykorzystanie tej istniejącej do nowych zastosowań.

Dla kogo ulga?

Ulga jest przeznaczona dla przedsiębiorstw prowadzących działalność B+R i jest niejako przedłużeniem ulgi na działalność B+R.

Ulga na innowacyjnych pracowników uzupełnia nieodliczoną z uwagi na zbyt niski dochód lub stratę podatkową mechanizm ulgi B+R. Daje ona możliwość pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników przekazywanych przez płatnika do US, pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków.

Podstawowym kryterium przyznania ulgi jest odpowiedni czas pracy przeznaczony na działalność B+R w ogólnym czasie pracy.

Kryterium – min. 50% ogólnego czasu pracy na działalność B+R

Dodatkowo, istnieje również szereg wyłączeń z możliwości stosowania ulgi. Ograniczeniu podlegają przede wszystkim zaliczki przekazywane zgodnie z art. 38 ust. 2 – 2c ustawy o PIT, głównie przez:

Zakłady pracy chronionej

Zakłady aktywności zawodowej

Płatnicy, którzy utracili status zakładu pracy chronionej w okresie 5 lat

Przedsiębiorstwu przysługuje jej zwrot gotówkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego jej odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej

Na czym polega ulga?

Ulga na innowacyjnych pracowników uzupełnia nieodliczoną z uwagi na zbyt niski dochód lub stratę podatkową mechanizm ulgi B+R. Daje ona możliwość pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pracowników przekazywanych przez płatnika do US. Odliczeniu podlega iloczyn kwoty nieodliczonej w ramach ulgi B+R i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

Co ważne, ulga dotyczy zarówno umów o pracę, jak i umowy zlecenia i o dzieło, a także dochodu z tytułu praw autorskich.

Ulga przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył roczne zeznanie podatkowe – do końca roku podatkowego.

Ulga B+R

Nasze wsparcie

Jeśli zależy Ci na:

– ocenie mozliwości skorzystania z ulgi

– uzyskaniu interpretacji prawa podatkowego zabezpieczającej pozycję podatkową

– przygotowaniu stosownej dokumentacji i ewidencji

– weryfikacji lub wsparciu w rozliczaniu ulgi

zapraszamy do kontaktu.

KONTAKT