Od roku 2022 wprowadzono do ustawy o CIT zakaz amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnych. Czy zakaz ten obowiązuje również w sytuacji, gdy spółka korzysta ze zryczałtowanego podatku CIT – tzw. CIT estońskiego?

Zakaz amortyzacji obiektów mieszkalnych

Zgodnie z ustawą o CIT amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Zakaz amortyzacji wynika wprost z art. 16c pkt 2a ustawy o CIT.

CIT estoński

Zryczałtowany podatek od dochodu spółek, zwany potocznie CITem estońskim, wprowadzono rozdziałem 6b do ustawy o CIT. Zasadniczo podatek estoński pobierany jest od dochodu ustalanego na podstawie zasad rachunkowości i przeznaczonego do wypłaty oraz od kilku innych tytułów wymienionych w ustawie, m.in od wydatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stawka podatku, w zależności od skali działalności podatnika, wynosi 10% lub 20%.

Podatnik opodatkowany ryczałtem nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d. Oznacza to, że nie ustala dochodu na zasadach ogólnych prawa podatkowego, nie jest opodatkowany CITem minimalnym od budynków, nie podlega opodatkowaniem podatkiem minimalnym, nie może stosować opodatkowania w ramach reżimu IP Box.

W tym kontekście powstała wątpliwość czy skoro spółka opodatkowana CITem estońskim nie stosuje ogólnych zasad opodatkowania, to czy dotyczy ją zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych dla celów ustalania dochodu opodatkowanego ryczałtem?

Zdaniem fiskusa

W braku zakazu amortyzacji nieruchomości mieszklanych w prawie bilansowym fiskus uznaje, że podatkowy zakaz nie znajduje zastosowania. Co więcej, przychyla się również do zdania podatników, że w większości przypadków amortyzacja nieruchomości mieszkalnych nie może być uznana za wydatek niestanowiący wydatku związanego z działalnością gospodarczą.

Zatem podatnicy CITu estońskiego nie stosują zakazu amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, bowiem ustalają dochód do opodatkowania na podstawie prawa bilansowego, a nie prawa podatkowego.

Porównaj:

0111-KDIB1-1.4010.228.2022.2.AND – interpretacja z dnia 6 października 2022 r.
0111-KDIB1-3.4010.123.2023.1.ZK – interpretacja z dnia 12 kwietnia 2023 r.
0111-KDIB2-1.4010.157.2023.1.KK – interpretacja z dnia 15 czerwca 2023 r.

Podsumowanie

Podatnicy CIT estońskiego nie muszą przejmować się podatkowym zakazem amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, co potwierdzają organy podatkowe. Niestety estoński CIT nie będzie ratunkiem dla podatników prowadzących działalność gospodarczą indywidualnie – ustawa o PIT takie możliwości bowiem nie przewiduje.

Zapraszamy do skontaktowania się z naszym zespołem doradztwa podatkowego, aby uzyskać dedykowane spojrzenie na to, w jaki sposób różne sposoby amortyzacji nieruchomości mogą wpłynąć na konkretny scenariusz biznesowy Twojej firmy.

Kontakt