Opodatkowanie świadczeń wypłacanych beneficjentom fundacji rodzinnych może zachodzić na dwóch poziomach. Z jednej strony daniną obłożona jest sama fundacja [płaci 15% CIT], z drugiej strony świadczenia otrzymane przez beneficjentów mogą zostać opodatkowane PIT.
Opodatkowanie beneficjentów [PIT]
Objęcie beneficjentów opodatkowaniem zależy od tego, do jakiej grupy podatkowej, w rozumieniu podatku od spadków i darowizn, należą. I tak dla grupy zerowej przewidziano brak opodatkowania, dla grup I i II – podatek PIT w wysokości 10%, a dla pozostałych – w wysokości 15%.
Warto zatem przypomnieć kto z krewnych i powinowatych należy do poszczególnych grup podatkowych.
Grupy podatkowe beneficjentów fundacji
Grupa zerowa – 0% PIT
Przychody z tytułu świadczeń otrzymywanych z fundacji przez fundatora albo osobę będącą w stosunku do fundatora osobą zaliczaną do następującego grona:
- małżonka
- zstępnych
- wstępnych
- pasierba
- rodzeństwa
- ojczyma i macochę
zwalnia się z opodatkowania PIT
– z zastrzeżeniem odpowiedniej proporcji.
Grupy pierwsza i druga – 10% PIT
Do pierwszej grupy podatkowej wg ustawy o podatku od spadków i darowizn zalicza się:
- małżonka
- zstępnych
- wstępnych
- pasierba
- zięcia
- synową
- rodzeństwo
- ojczyma
- macochę
- teściów
Osoby należące jednocześnie do grupy zerowej oraz do grupy pierwszej korzystając z lepszej dla siebie opcji opodatkowania, więc efektywnie są zwolnione z podatku PIT z tytułu otrzymywanych świadczeń.
Do drugiej grupy podatkowej wg tejże ustawy zalicza się:
- zstępnych rodzeństwa
- rodzeństwo rodziców
- zstępnych i małżonków pasierbów
- małżonków rodzeństwa
- rodzeństwo małżonków
- małżonków rodzeństwa małżonków
- małżonków innych zstępnych
Za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.
Pozostali beneficjenci – 15% PIT
Wszystkie pozostałe osoby, niemieszczące się w niżej opodatkowanych kategoriach podlegają opodatkowaniu z tytułu otrzymanych świadczeń w wysokości 15% PIT.
Skomplikowane? Zobacz jak możemy pomóc:
prowadzimy księgi rachunkowe i podatkowe fundacji, pomagamy w ustalaniu planu kont i tworzeniu układu raportowania do organów fundacji
odpowiadamy na wszelkie aspekty podatkowe związane z utworzeniem fundacji i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej
w ramach współpracy z prawnikami biorącymi udział w tworzeniu legislacji o fundacjach rodzinnych, pomożemy w otwarciu i rejestracji fundacji rodzinnej