Fundacja rodzinna, choć jest relatywnie nowym organizmem w polskim prawie, cieszy się dość dużym powodzeniem wśród fundatorów chcących zapewnić funkcjonowanie i sukcesję rodzinnego biznesu. W poniższym wpisie omawiamy ogólne zasady opodatkowania fundacji rodzinnej.
Opodatkowanie beneficjentów [PIT]
Beneficjenci fundacji rodzinnej [dalej: FR] to osoby fizyczne lub organizacje pożytku publicznego wskazane w statucie FR i/lub na liście beneficjentów FR uprawnione do otrzymywania określonego rodzaju świadczeń z FR. Fundator również może być beneficjentem fundacji.
Opodatkowanie podatkiem PIT świadczeń otrzymywanych przez beneficjentów od FR zależy od ich przynależności do danych grup podatkowych na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Beneficjenci z tzw. grupy zero są zwolnieni z opodatkowania PIT świadczeń przekazywanych na ich rzecz przez FR.
Beneficjenci należący do tzw. grupy pierwszej oraz drugiej opodatkowani są 10% podatkiem PIT z tytułu otrzymywanych świadczeń.
Z kolei wszyscy pozostali beneficjenci FR muszą zapłacić podatek PIT w wysokości 15%.
Co istotne, podatek PIT pobierany jest przez FR, która pełni w tych przypadkach rolę płatnika podatku. Jest to ważne również z perspektywy rachunkowości fundacji, która musi ewidencjonować wypłaty w odpowiedni sposób.
Zwolnienia z innych podatków i składek
Co istotne, beneficjenci FR korzystają z szeregu innych zwolnień podatkowych. Przede wszystkim:
- nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn
- są zwolnieni z daniny solidarnościowej
- świadczenia nie są oskładkowane [ZUS, NFZ]
Schemat opodatkowania fundacji rodzinnej
Opodatkowanie działalności fundacji [CIT]
Opodatkowanie CIT fundacji zależy od rodzaju prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. O ile działalność gospodarcza FR mieści się w katalogu dozwolonej działalności, fundacja nie podlega opodatkowaniu CIT na bieżąco.
Opodatkowanie CIT pojawia się dopiero w momencie wypłaty świadczeń do beneficjentów lub jej likwidacji i przybiera zryczałtowaną formę [bez możliwości rozpoznania kosztów podatkowych]. Wysokość opodatkowania świadczeń została ustalona na 15%.
Opodatkowanie 15% wystąpi również wówczas, gdy FR będzie wypłacać na rzecz beneficjenta lub fundatora tzw. ukryte zyski.
Z kolei w przypadku prowadzenia przez FR działalności gospodarczej wykraczającej poza dozwolony katalog, ustawodawca przewidział jej opodatkowanie CIT stawką sankcyjną w wysokości 25%. Porównując stawkę do podstawowej stawki CIT z działalności innych podatników [19%], uwidacznia się jej sankcyjny charakter.
Opodatkowanie dywidend do fundacji
Fundacje rodzinne mogą być wspólnikami spółek kapitałowych prowadzących działalność gospodarczą. Dywidendy wypłacane z tych spółek na rzecz fundacji rodzinnych powinny korzystać ze zwolnienia z CIT, taka bowiem była racja wprowadzania przepisów o fundacji rodzinnej.
Skomplikowane? Zobacz jak możemy pomóc:
prowadzimy księgi rachunkowe i podatkowe fundacji, pomagamy w ustalaniu planu kont i tworzeniu układu raportowania do organów fundacji
odpowiadamy na wszelkie aspekty podatkowe związane z utworzeniem fundacji i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej
w ramach współpracy z prawnikami biorącymi udział w tworzeniu legislacji o fundacjach rodzinnych, pomożemy w otwarciu i rejestracji fundacji rodzinnej