Ministerstwo Finansów zaprezentowało główne założenia zmian w systemie KSeF po przeprowadzonych konsultacjach publicznych.

Proponuje m.in. ujednolicenie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników oraz dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich. Planowana jest również możliwości wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

Zapowiadane jest również odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach oraz na fakturach wystawianych z kas rejestrujących i paragonach z NIP.

Poniżej przedstawiamy główne planowane zmiany we wdrożeniu KSeF wynikające z przeprowadzonych konsultacji.

KSeF „Krajowy System e-Faktur”.

Termin wdrożenia KSeF

Wprowadzenie obowiązku KSeF planowane jest dla wszystkich podatników w jednym terminie (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT). Termin będzie podany na przełomie kwietnia/maja.

Jednocześnie planowane jest:
• odroczenie kar i obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla Mechanizmu Podzielonej Płatności,
• dodatkowe odroczenie dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP uznanych za faktury.

W ocenie Ministerstwa ujednolicenie terminu dla wszystkich podatników uprości obowiązek wdrożenia KSeF. Utrzymanie odroczenia kar łagodzi skutki błędów przedsiębiorców w początkowym okresie działania KSeF. Odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach to więcej czasu na dostosowanie systemów IT do KSeF.

Tryb offline

Planowane jest wprowadzenie w okresie przejściowym dla wszystkich podatników opcji wystawiania elektronicznych faktur „offline” poza KSeF z kodem QR i wprowadzania ich do KSeF następnego dnia roboczego.

Wynika to z podnoszonych przez przedsiębiorców obaw, że w początkowym okresie po wdrożeniu obowiązkowego KSeF, faktury wysłane do Systemu zostaną odrzucone w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego co skomplikuje proces rozliczeń m.in. konieczność korekt VAT i odpowiedzialność za wystawienie faktury po terminie etc.

Faktury B2C

Zgodnie z zapowiedziami planowane jest:

• Dopuszczenie możliwości wystawiania faktur konsumenckich w KSeF (opcjonalnie),
• Zapewnienie konsumentowi dostępu do faktury w KSeF przez jej wydanie z kodem QR (tzw. dostęp anonimowy do faktury w KSeF),
• „Samoidentyfikacja” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF.

Zasady „samoidentyfikacji” – podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na fakturach numer VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnicy rozliczający PIT na zasadach ogólnych lub „liniówką ” będą dla celów rozliczeń w podatku dochodowym mieli wymóg posiadania faktury w KSeF.

KSeF Aplikacja | Tokeny | Faktury

Faktury za media i załączniki

Zapowiedziano stworzenie możliwości dodawania załączników do faktury za media, usługi telekomunikacyjne i inne „zbiorcze” dostawy. W okresie niezbędnym do dostosowania rozwiązań informatycznych, możliwe jest dodatkowe odroczenie obowiązku.

Obecnie obowiązujące rozwiązania nie dają możliwości przesyłania załączników przez KSeF.
Faktury za media, usługi telekomunikacyjne i ramowe faktury zbiorcze w załącznikach zawierają dane podatkowe (ceny jednostkowe i ilość towaru/usługi). Obecnie za kompletną uznaje się wyłącznie fakturę wraz z ramową fakturą zbiorczą w załączniku.

Kody QR

Planowana jest możliwość wcześniejszego wygenerowania oraz poboru certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.

Obecnie nie jest uregulowana możliwość przed wprowadzeniem obowiązkowego KSeF generowania certyfikatów nabywcy pozwalających na wystawianie faktur opatrzonych kodem QR w trybie offline i awarii.

Faktury poza KSeF

W planowanych zmianach pojawia się możliwość stosowania w okresie przejściowym faktur papierowych przez podatników, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka. Rozwiązanie
dotyczyłoby sytuacji, gdy żadna z wystawianych u takich podatników faktur nie przekracza kwoty 450 zł, do sumy wartości 10 tys. zł miesięcznie.

Dodatkowy pojawi się obowiązek oznaczania w ewidencji sprzedaży JPK_VAT faktur wystawionych z pominięciem KSeF (także wystawionych w trybie offline czy w czasie awarii i nie wprowadzonych do KSeF w terminie).