Nowelizacja ustawy VAT odraczająca termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF trafiła 23 maja do podpisu Prezydenta. Pierwotnie obowiązek wystawiania faktur (e-fakturowania) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) miał wejść w życie od 1 lipca 2024 r.
System KSeF.
Stan obecny
W pierwszej kolejności od dnia 1 lipca 2024 r. systemem KSeF mieli zostać objęci podatnicy czynni VAT, a następnie od 1 stycznia 2025 r. podatnicy zwolnieni podmiotowo (drobni przedsiębiorcy) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku.
Od 1 lipca 2024 r. miał także wejść w życie obowiązek podawania numeru KSeF w przelewach za faktury w transakcjach między podatnikami VAT czynnymi, w tym transakcje objęte mechanizmem podzielonej płatności.
Audyt systemu
W związku ze zdiagnozowanymi problemami związanymi z wydajnością systemu, które uniemożliwiają wprowadzenie obowiązkowego KSeF w zakładanym terminie, konieczne okazało się przesunięcie terminu jego wdrożenia.
W celu dokładnego zdiagnozowania błędów systemowych przeprowadzono zewnętrzny audyt informatyczny. Przedstawiona na jego podstawie finalna ocena techniczna wdrażanego rozwiązania potwierdziła, że konieczne i niezbędne jest przesunięcie terminu wprowadzenia obligatoryjnego KSeF.
KSeF Aplikacja | Tokeny | Faktury [Video available in Polish]
Obowiązkowy KSeF od 1 lutego 2026 roku
Wskazaną w oparciu o przeprowadzony audyt systemu nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF jest dzień 1 lutego 2026 r.
W projektowanej ustawie proponuje się, aby obowiązek wdrożenia KSeF miał zastosowanie do wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r.
Ujednolicenie terminu dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT wychodzi naprzeciw postulatom przedsiębiorców zgłaszających problemy z koniecznością ustalania przez wystawcę faktury w KSeF statusu podmiotu, na rzecz którego jest ona wystawiana.
W nowelizacji utrzymano również odroczenie kar za naruszenia w KSeF, które ma złagodzić skutki błędów po stronie przedsiębiorców w początkowym okresie obowiązku stosowania KSeF.
Z kolei odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach da dodatkowy czas na dostosowanie przez przedsiębiorców swoich systemów IT do KSeF.
Nasze wsparcie
Sprawdź nasze usługi podatkowe, oraz płacowo-kadrowe jakie świadczymy dla naszych klientów. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.
Zajmujemy się prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych.