Od 1 lipca 2024 roku w Polsce minimalne wynagrodzenie wzrosło do 4300 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wynosi teraz 28,10 zł brutto. Ta zmiana ma istotne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, wpływając na wiele aspektów wynagrodzeń i warunków pracy.
Wpływ na Inne Składniki Wynagrodzenia
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma bezpośredni wpływ na kilka kluczowych składników płacowych, które są rozliczane na liście płac:
- Wynagrodzenie za przestój – Pracownicy otrzymują wynagrodzenie za czas przestoju, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie (art. 81 § 1 k.p.).
- Wynagrodzenie za miesiąc bez pracy – Jeśli pracownik nie świadczył pracy przez cały miesiąc z przyczyn niezależnych od siebie, przysługuje mu wynagrodzenie na poziomie minimalnym (art. 129 § 5 k.p.).
- Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania – W przypadku naruszenia zasady równego traktowania, odszkodowanie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie (art. 183d k.p.).
- Odszkodowanie za mobbing – Pracownik, wobec którego stosowany był mobbing, ma prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (art. 943 § 4 k.p.).
- Odprawa przy rozwiązaniu stosunku pracy – Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie (art. 8 ust. 4 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).
- Minimalna podstawa zasiłku – Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie (art. 45 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
- Dodatek za pracę w porze nocnej – Pracownik wykonujący pracę w porze nocnej otrzymuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Konsekwencje dla Pracodawców
Pracodawcy muszą dostosować wynagrodzenia pracowników do nowego poziomu minimalnego wynagrodzenia. Choć formalna zmiana umowy o pracę nie zawsze jest wymagana, pracodawcy muszą:
Nasze wsparcie
Sprawdź nasze usługi podatkowe, oraz płacowo-kadrowe jakie świadczymy dla naszych klientów. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.
Zajmujemy się prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych.