Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy dotyczący zmian w definicjach istotnych z perspektywy podatku od nieruchomości. Co obejmują ministerialne propozycje?

Definicje autonomiczne

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z dnia 4.07.2023 r. w sprawie o sygn. SK 14/21 o niekonstytucyjności definicji budowli z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przepis (art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) ma utracić moc z początkiem 2025 r. Fakt ten tłumaczy projektowane zmiany w podatku od nieruchomości, w tym stworzenie przez ustawodawcę zupełnie nowych definicji budowli i budynku na potrzeby podatku od nieruchomości. Proponowany projekt przewiduje definicje abstrahujące od Prawa budowlanego.

Budynek

Nowelizowane przepisy definiują budynek jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy.

Kategoria obiektuPozycja
odkryty: obiekt sportowy i obiekt rekreacji1
stacja uzdatniania wody2
oczyszczalnia ścieków3
obiekt obronny (fortyfikacja) i obiekt ochronny4
przejście dla pieszych: nadziemne i podziemne oraz ciąg pieszy5
obiekt hydrotechniczny6
Opracowanie Koda na podstawie opublikowanego projektu ustawy

Budowle

Budowle będą stanowić obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową.

Dodatkowo za budowle będą uznane:   

  • części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli,
  • części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych
  • fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń
  • przyłącza do obiektu budowlanego
    jeśli zostaną wykonane z użyciem wyrobów budowlanych.
  • Dodatkowe definicje

    Dodatkowo, zdefiniowano również następujące pojęcia

    • całość techniczno-użytkowa – zespół elementów, które są niezbędne do realizacji określonego celu gospodarczego, powiązanych ze sobą w taki sposób, że żaden z nich nie może zrealizować tego celu samodzielnie, a brak któregokolwiek z tych elementów uniemożliwia jego realizację
    • trwałe związanie z gruntem – takie związanie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce.

    Doprecyzowano również, że za część mieszkalną budynku uznaje się także garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym i stosuje się do niego preferencyjną stawkę podatkową, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy.

    Proces legislacyjny