Rząd wprowadza zmiany w podatku VAT, które mają na celu ułatwienie funkcjonowania najmniejszych przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście działalności transgranicznej w Unii Europejskiej.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych, dzięki temu m.in. małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z  VAT w innych państwach członkowskich UE.

Projekt przewiduje także, że VAT od wszystkich transmisji internetowych  wydarzeń sportowych, rozrywkowych czy kulturalnych,  będzie należny państwom, w których zlokalizowani są odbiorcy tych usług.

Kluczowe propozycje zmian

1. Zwolnienie z VAT dla małych firm w całej UE

Obecnie polscy przedsiębiorcy o obrotach do 200 tys. zł mogą korzystać ze zwolnienia z VAT w Polsce. Jednakże, podejmując działalność w innych krajach UE, muszą płacić VAT od pierwszej transakcji. Nowa dyrektywa (2020/285) zmienia te zasady, wprowadzając zwolnienie dla małych firm także w innych krajach Unii. Będzie to duże ułatwienie dla małych przedsiębiorców działających na rynkach zagranicznych.

2. Wymogi raportowania i limity

Firmy korzystające ze zwolnienia z VAT w innym państwie UE będą musiały spełniać pewne warunki, takie jak składanie kwartalnych raportów o obrotach w poszczególnych krajach. Limit obrotu, powyżej którego przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłaty VAT w UE, wyniesie 100 tys. euro.

3. Nowe zasady dotyczące opodatkowania usług online

Nowelizacja ustawy o VAT uwzględnia również zmiany w opodatkowaniu usług streamingowych i dostępu do wydarzeń wirtualnych. Nowe przepisy doprecyzowują zasady, zgodnie z którymi podatek VAT będzie naliczany w kraju konsumpcji usługi, tj. tam, gdzie znajduje się konsument.

4. Zmiany w miejscu opodatkowania usług

Zmienia się także definicja miejsca świadczenia niektórych usług, w tym dostępu do wydarzeń kulturalnych, artystycznych czy rozrywkowych, w sytuacjach, gdy są one transmitowane online. Podatek będzie rozliczany w kraju, w którym znajduje się odbiorca usługi.

Rosnące ryzyko przekwalifikowania umów B2B na umowę o pracę

Podsumowanie

Zmiany, które planuje Ministerstwo Finansów są elementem wdrożenia dyrektywy unijnej i należy je ocenić pozytywnie.

Nowelizacja ustawy, choć jeszcze nie uchwalona przez Sejm, ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.