Ministerstwo Finansów zaktualizowało Krajowy Standard Rachunkowości (KSR) nr 2 „Podatek dochodowy”, wprowadzając istotne doprecyzowania i aktualizacje dotyczące ujmowania, wyceny oraz prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego. Zmiany te są szczególnie ważne dla podmiotów podlegających opodatkowaniu CIT estońskim, rozliczające straty podatkowe, czy osiągające dochody z tytułu zysków kapitałowych.

Struktura JPK_CIT. Nowy obowiązek dla podatników od 2025 roku

Kluczowe zmiany w zaktualizowanym KSR-2 to:  

1. Doprecyzowanie w zakresie CIT estońskiego

Aktualizacja wprowadza szczegółowe wytyczne dotyczące ryczałtu od dochodów spółek, tzw. CIT estońskiego, w którym spółki nie płacą podatku dochodowego od zysków zatrzymanych. Zgodnie z nowymi zasadami zawartymi w KSR nr 2, jednostki nie tworzą aktywów ani rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego dla zysków zatrzymanych. Zobowiązania podatkowe oraz koszty podatku dochodowego są ujmowane dopiero w momencie podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy lub innej formy dystrybucji zysków.

2. Wsteczne odliczenie strat podatkowych

Zaktualizowany standard odnosi się do sytuacji, w której jednostka ponosi stratę podatkową, którą odlicza od dochodu z poprzednich okresów. Taka operacja może być ujmowana dopiero w momencie, gdy jednostka jest w stanie wiarygodnie określić, że skorzysta z tego odliczenia.

3. Odrębne opodatkowanie zysków kapitałowych i dochodów z innych źródeł przychodów

Kolejna ważna zmiana dotyczy odrębnego opodatkowania zysków kapitałowych i dochodów z innych źródeł przychodów. Ma to wpływ na sposób ujmowania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz na obliczanie ulg podatkowych i strat, które mogą być kompensowane tylko w obrębie danego źródła dochodu.

4. Podatek odroczony w przypadku zmiany statusu podatkowego

W przypadku zmiany statusu podatkowego jednostki (np. przejście na CIT estoński), standard określa zasady ujmowania aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego. Takie zmiany należy uwzględniać w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zmiana statusu staje się nieodwołalna.

5. Rozszerzone wymagania dotyczące ujawnień

Zaktualizowany KSR nr 2 wprowadza dodatkowe wymagania dotyczące ujawniania informacji w sprawozdaniach finansowych. Jednostki muszą teraz informować o ewentualnej rezygnacji z ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz precyzować, jak traktują podatek dochodowy w swoich sprawozdaniach.

6. Prezentacja aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego

Nowa wersja standardu wprowadza wytyczne dotyczące prezentacji aktywów i zobowiązań z tytułu podatku odroczonego w sprawozdaniach finansowych, zwłaszcza dla jednostek mikro i małych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Jest to istotny krok w kierunku poprawy przejrzystości informacji zawartych w sprawozdaniach

Podsumowanie 

Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, cieszą zwłaszcza doprecyzowania w zakresie prezentacji podatku u podatników CIT estońskiego. Zaktualizowany KSR nr 2 będzie obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku, z możliwością wcześniejszego stosowania. 

Nasze wsparcie

Sprawdź nasze usługi podatkowe, księgowe oraz płacowo-kadrowe jakie świadczymy dla naszych klientów. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.

Zajmujemy się prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych.