Rząd przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, które mają wejść w życie w dwóch etapach – od stycznia 2025 roku oraz od stycznia 2026 roku. Reforma zakłada obniżenie obciążeń dla przedsiębiorców o niskich dochodach, uproszczenie zasad rozliczania składek oraz wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy ich naliczania.

Zmiany od 2025 roku – niższa minimalna składka zdrowotna

Od 1 stycznia 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie obniżona do 75% minimalnego wynagrodzenia (zamiast dotychczasowych 100%). W praktyce oznacza to, że składka zdrowotna wyniesie 9% od tej podstawy, co daje oszczędność około 105 zł miesięcznie dla osób opodatkowanych na skali podatkowej, podatku liniowym oraz kartą podatkową.

Równie istotną zmianą jest wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości, maszyn) z podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą obciążani dodatkowymi kosztami w przypadku jednorazowych transakcji sprzedaży majątku firmy.

Zmiany od 2026 roku – nowe zasady dla wszystkich form opodatkowania

Od stycznia 2026 roku reforma składki zdrowotnej wprowadzi zróżnicowane stawki dla przedsiębiorców w zależności od ich dochodów lub przychodów:

Przedsiębiorcy na skali podatkowej i podatku liniowym:

  • Podstawowa składka wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla dochodów do 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia,
  • Dochody przekraczające ten próg będą obciążone dodatkową składką 4,9% od nadwyżki.
  • Przedsiębiorcy na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

  • Składka wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla przychodów do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia,
  • Nadwyżka przychodów ponad ten próg będzie obciążona składką 3,5%.
  • Od 2026 roku zniknie możliwość odliczania zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego lub przychodu. To oznacza wyższe obciążenia podatkowe dla niektórych grup przedsiębiorców, szczególnie tych na podatku liniowym i ryczałcie.

    Podsumowanie

    Zmiany mają przynieść korzyści przede wszystkim przedsiębiorcom o niskich dochodach, ale mogą wiązać się z wyższymi kosztami dla firm o wysokich przychodach lub dochodach. Reforma ma uprościć system rozliczeń, ale likwidacja ulg w podatkach dla składek zdrowotnych budzi wątpliwości co do jej faktycznej korzyści dla wszystkich przedsiębiorców.

    Nasze wsparcie

    Sprawdź jakie usługi oferujemy lub skontaktuj się bezpośrednio z nami. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.

    Pomagamy w poruszaniu się po złożonym świecie podatków.