W 2018 roku do polskich przepisów podatkowych (CIT) wprowadzony został podział na dwa źródła przychodów: „zyski kapitałowe” i „inne przychody”. Powoduje to konieczność kwalifikacji osiąganych przychodów podatkowych do określonego źródła, a następnie podział i alokację kosztów. Główny powodem wprowadzenia podziału na źródła przychodów było uniemożliwienie podatnikom kompensowania strat w jednym obszarze aktywności podatnika (np. działalność operacyjna) z dochodami z drugiego źródła (np. kapitałowymi jak dywidendy, sprzedaż udziałów w innych spółkach).

Zyski kapitałowe


Podział przychodów na źródła „zyski kapitałowe” i „inne przychody” skutkuje tym, że niedopuszczalne jest przesuwanie kosztów i przychodów pomiędzy takim źródłami. Szczególnie ważne jest to, że straty w źródle zyski kapitałowe nie zmniejszą podatku z pozostałych obszarów działalności podatnika i odwrotnie.

Do źródła przychodów z zysków kapitałowych należy zakwalifikować przychody:

  • z udziału w zyskach osób prawnych, w tym m.in. dywidendy, przychody z umorzenia udziału, itp.,
  • uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów,
  • uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce,
  • z tytułu wniesienia aportu do osoby prawnej lub spółki będącej podatnikiem CIT,
  • inne niż wskazane w poprzednich punktach przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce będącej podatnikiem CIT,
  • przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,
  • przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych,
  • przychody:
    • z autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, licencji, z know-how,
    • z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych,
    • z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania, w tym z ich najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, jak też przychody z ich zbycia,
    • z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Powyższa lista ma charakter ogólny. Przepisy ustawy o CIT zawierają bardziej precyzyjne wyszczególnienie. Szczególnie ważne jest to, że obowiązek przyporządkowania przychodów do źródła zyski kapitałowe dotyczy prawie każdego podatnika CIT, bez względu na profil jego działalności. Pamiętać muszą o tym zwłaszcza ci podatnicy, którzy na co dzień zajmują się innego rodzaju działalnością, a świadczenia wskazane w powyższym zestawieniu mają charakter dodatkowy.

Podmioty wyłączone

W przypadku niektórych podatników, działających w branży finansowej (ubezpieczyciele, banki, inne instytucje finansowe) przychody w katalogu powyżej są kwalifikowane do zwykłej działalności, czyli nie są one traktowane jako zyski kapitałowe.

W zakresie podmiotów klasyfikowanych jako instytucje finansowe przepisy podatkowe nawiązują do ustawy „Prawo bankowe”, które z kolei odwołują się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z 26.06.2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.

Według rozporządzenia unijnego „instytucja finansowa” oznacza przedsiębiorstwo inne niż instytucja i inne niż spółka holdingowa działająca wyłącznie w sektorze przemysłowym, którego podstawową działalnością jest nabywanie pakietów akcji lub wykonywanie jednego lub większej liczby rodzajów działalności wymienionych w pkt 2-12 i pkt 15 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE; pojęcie to obejmuje firmy inwestycyjne, finansowe spółki holdingowe, finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, inwestycyjne spółki holdingowe, instytucje płatnicze w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2366 Parlamentu Europejskiego i Rady, a także spółki zarządzania aktywami, nie obejmuje jednak ubezpieczeniowych spółek holdingowych i ubezpieczeniowych spółek holdingowych prowadzących działalność mieszaną.

W konsekwencji ubezpieczyciele, banki, a także inne instytucje finansowe do źródła przychodów „zyski kapitałowe” zaliczą wyłącznie:

  • dywidendy oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
  • równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki komandytowo-akcyjnej lub zagranicznej spółki, która nie mając osobowości prawnej, traktowana jest jak osoba prawna i w państwie rezydencji jest opodatkowana od całości swoich dochodów, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki.

Inne przychody

Wszystkie inne przychody niezaliczone do kategorii zysków kapitałowych, zwiększają pozostałe przychody (źródło „inne przychody).

Analizując katalog przychodów z zysków kapitałowych, warto zwrócić uwagę np. na to, że nie odnajdziemy w nim przychodów z tytułu udzielenia pożyczki, chyba że jest to tzw. pożyczka partycypacyjna, czyli taka, w przypadku której wypłata odsetek lub ich wysokość są uzależnione od osiągnięcia przez spółkę zysku lub zysku o określonej wysokości.

Podobnie odsetki od lokaty bankowych nie są kwalifikowane jako zyski kapitałowe. Nie są one uznawane jako pochodny instrument finansowy. Dlatego odsetki od lokat bankowych należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

Różnice kursowe, które dotyczą przychodów z zysków kapitałowych jak również wydatków stanowiących koszty podatkowe tych przychodów, winny być kwalifikowane do źródła zyski kapitałowe. Podobnie różnice kursowe, które dotyczą przychodów z pozostałych źródeł przychodów winny być kwalifikowane do źródła, z którego pochodzą przychody i koszty ich uzyskania. Różnice kursowe na obrocie walutami stanowią więc dochody lub straty z obrotu tymi walutami – a więc z działalności podstawowej spółki. W przypadku przychodów ze zbycia wierzytelności prawodawca wyraźnie ogranicza się do zbycia wierzytelności uprzednio nabytych oraz wierzytelności powstałych tytułem świadczeń, które same w sobie zaliczane są do źródła zysków kapitałowych.

Stawka podatku

Od  dochodów alokowanych w źródle „zyski kapitałowe” podatnik płaci podatek według podstawowej stawki 19%. W tym zakresie nie ma możliwości skorzystania z obniżonej stawki 9%, nawet jeśli podatnik spełnia definicję „małego” podatnika.

Wydzielenie odrębnego źródła wymusiło na prawodawcy wprowadzenie szeregu innych zmian, w konsekwencji których rozliczenie podatkowe musi być dokonane z poszanowaniem źródła, w którym uzyskiwane są przychody. Podatnicy nie mogą kompensować straty z jednego źródła z dochodami z innego źródła. Rozróżnienie na źródła przychodów powinno być dokonane już w trakcie roku, przy wyznaczaniu zaliczek na podatek dochodowy.

Podział kosztów

Konsekwencją podziału przychodów na dwa źródła jest konieczność przyporządkowania kosztów do odpowiedniego źródła przychodów. W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z zysków kapitałowych oraz przychody z innych źródeł przychodów, powinien dokonać odpowiedniego bezpośredniego przyporządkowania kosztów, a gdy nie jest to możliwe oraz wobec kosztów pośrednich, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają osiągnięte w roku podatkowym przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. W praktyce skutkuje to koniecznością bardziej szczegółowego opisywania poniesionych kosztów, ich weryfikacji i analizy.

Nasze wsparcie

Podział przychodów i kosztów na odpowiednie źródła są bardzo ważnym elementem kalkulacji podatkowej. Sprawdź nasze usługi rozliczeń podatkowych (tax compliance) lub skontaktuj się bezpośrednio z nami. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.

Zajmujemy się prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych.