Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w 2022 r. przekroczyła równowartość 50 mln euro zobowiązani są do przygotowania i złożenia w terminie do 30 kwietnia 2024 r. sprawozdania o stosowanych w 2023 roku terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Podmioty zobowiązane

Sprawozdanie o stosowanych w ubiegłym roku terminach zapłaty w transakcjach handlowych muszą składać niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (PDOP).

Dotyczy to podatników PDOP:

  • u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym, który zakończył się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości, przekroczyła równowartość 50 mln euro, oraz
  • którzy znaleźli się w zestawieniu opublikowanym przez ministra finansów w terminie do 30 września roku, za który składane jest sprawozdanie.
  • Wartość 50 mln euro jest przeliczana na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości.

    Zakres raportowania

    Zgodnie z przepisami, w sprawozdaniu o terminach zapłaty w transakcjach handlowych należy podać:

    • wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie,
    • wartość świadczeń pieniężnych spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie,
    • wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o:
      • nie więcej niż 5 dni
      • 6 do 30 dni
      • 31 do 60 dni
      • 61 do 120 dni
      • więcej niż 120 dni
    • wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o:
      • nie więcej niż 5 dni
      • 6 do 30 dni
      • 31 do 60 dni
      • 61 do 120 dni
      • więcej niż 120 dni
    • udział procentowy poszczególnych świadczeń pieniężnych nieotrzymanych oraz niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych.

    Główne zasady

    Raportowane świadczenia pieniężne należy odnieść do kryteriów ich spełnienia/niespełnienia oraz ich otrzymania/nieotrzymania w roku, za który składane jest sprawozdanie. W sprawozdaniu nie należy jednak uwzględniać świadczeń, co do których roszczenie uległo przedawnieniu.

    Sprawozdanie składane za 2023 r. powinno obejmować wartości świadczeń pieniężnych spełnionych/ otrzymanych w 2023 r. oraz niespełnionych/ nieotrzymanych w terminie umownym w 2023 r., które były w tym roku wymagalne. W związku z tym, w sprawozdaniu za 2023 r. ujmowane są również świadczenia pieniężne z transakcji handlowych zawartych przed 2023 r. (z wyłączeniem świadczeń przedawnionych).

    W sprawozdaniu nie uwzględnia się transakcji handlowych, których wyłącznymi stronami są podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej. Wartości świadczeń pieniężnych ujmowanych w sprawozdaniu należy podawać w walucie polskiej. Wartości świadczeń pieniężnych wyrażone w walucie obcej przelicza się na walutę polską według zasad rachunkowości przyjętych przez dany podmiot.

    W sprawozdaniu ujmujemy transakcje handlowe, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

    Stronami transakcji handlowej mogą być m.in. przedsiębiorcy z państw członkowskich UE, państw członkowskich EFTA – stron umowy o EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii nie są podmiotami, o którym mowa w art. 2 ustawy. Tym samym transakcje z przedsiębiorcami z Wielkiej Brytanii zawarte od 1 stycznia 2021 r. nie są transakcjami handlowymi w rozumieniu tej ustawy i w konsekwencji świadczenia pieniężne z tych transakcji nie podlegają raportowaniu w sprawozdaniu. Niemniej umowy, których stroną jest oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego (w tym z Wielkiej Brytanii) mogą być transakcją handlową.

    Jeżeli co najmniej w jednej pozycji przekazanego sprawozdania dane uległy zmianie o co najmniej 10% wartości, podmiot ma obowiązek złożenia korekty tego sprawozdania. Korektę sprawozdania można złożyć w taki sam sposób, w jaki składane jest sprawozdanie. Do korekty należy dołączyć stosowne uzasadnienie zmiany danych.

    Termin

    Podmioty zobowiązane mają obowiązek złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty za rok 2023 w terminie do 30 kwietnia 2024 r. Termin ten dotyczy roku kalendarzowego, niezależnie od przyjętego przez podatnika roku obrotowego. Sprawozdanie możesz złożyć wyłącznie elektronicznie.

    Za przekazanie sprawozdania w terminie odpowiedzialni są kierownicy podmiotów (zarząd), które mają obowiązek złożyć sprawozdanie. Sprawozdanie może zostać złożone przez pełnomocnika.

    Nasze wsparcie

    Sprawdź nasze usługi rozliczeń podatkowych (tax compliance) lub skontaktuj się bezpośrednio z nami. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.

    Zajmujemy się prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych.