Podstawową zasadą prawa pracy wynikającą z kodeksu pracy jest prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego. Istotne jest, że zgodnie z kodeksem pracy pracownik w żaden sposób nie może zrzec się prawa do urlopu. 

Wymiar urlopu 

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego.  

Wymiar urlopu wynosi: 

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. 

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także okresy nauki. Zgodnie z kodeksem pracy z tytułu ukończenia: 

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, 
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, 
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat, 
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,  
  • szkoły policealnej – 6 lat,   
  • szkoły wyższej – 8 lat.   

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika. 

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. 

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. 

Obowiązek udzielenia urlopu 

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop jest udzielany przez pracodawcę, co oznacza, że bez jego zgody pracownik nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego. 

Urlop wypoczynkowy jest udzielany w konkretnych dniach. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. 

Zasadą jest, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu na żądanie. W tym przypadku żądanie udzielenia urlopu pracownik zgłasza najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.  

Forma wniosku urlopowego 

Żaden przepis kodeksu pracy i rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej nie wymaga sporządzania kart urlopowych ani składania wniosków urlopowych w formie pisemnej. 

Analizując przepisy, należy zauważyć że ustawodawca nie nałożył na pracodawcę obowiązku sporządzania dokumentacji urlopowej w formie papierowej. Tym samym pracodawca może dopuścić elektroniczną formę składania wniosków urlopowych.

Ostateczny termin udzielenia urlopu 

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. 

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.  

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego  

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. 

Ekwiwalent za urlop 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. 

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. 

Urlop po urlopie macierzyńskim 

Zgodnie z kodeksem pracy na wniosek pracownicy pracodawca udziela jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dotyczy to także ojca wychowującego dziecko lub innego członka najbliższej rodziny, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.  

W takim przypadku udzielenie urlopu jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Pracodawca w takiej sytuacji nie ma możliwości odmowy udzielenia urlopu pracownikowi, który wraca do pracy, po zakończonym urlopie związanym z rodzicielstwem.