
Dnia 15 kwietnia 2025 r. Wiceminister Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską, wystosował informację, która rozwiewa wątpliwości w zakresie obowiązków informacyjnych pośrednich wspólników spółek nieruchomościowych (RECo).
Obowiązki informacyjne spółek RECo i ich wspólników
Brzmienie aktualnie obowiązujących przepisów nakazuje podmiotom spełniającym definicję spółki nieruchomościowej oraz ich wspólnikom posiadającym nie mniej niż 5% udziałów/głosów, do informowania Szefa KAS o strukturze właścicielskiej takich podmiotów.
Raportowanie odbywa się przez specjalne elektroniczne formularze:
- CIT-N1/PIT-N1 – informacja składana przez spółkę nieruchomościową o jej udziałowcach;
- CIT-N2/PIT-N2 – informacja składana przez udziałowca o posiadanych prawach do spółki nieruchomościowej.
Formularze te należy złożyć przed końcem 3 miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego spółki RECo (lub obrotowego – gdy spółka taka nie jest podatnikiem).
Obowiązek informacyjny po stronie wspólników powstaje bez względu na to, czy w roku podatkowym, na koniec którego składana jest informacja, uzyskany został przychód (dochód) z tego udziału.
Kiedy spółka staje się nieruchomościową (RECo)?
Kluczowe jest ustalenie tego, kiedy spółka staje się nieruchomościową i tym samym zostaje objęta (wraz ze wspólnikami) obowiązkami informacyjnymi.
Zgodnie z ustawową definicją spółka, by zostać uznana za RECo, musi spełnić łącznie następujące warunki:
Kryterium |
Podmiot rozpoczynający działalność |
Podmiot istniejący |
---|---|---|
Moment weryfikacji |
Bilans na pierwszy dzień roku podatkowego (obrotowego) |
Bilans na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy (obrotowego) |
Udział nieruchomości w aktywach |
Co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości, oraz |
Co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów bezpośrednio lub pośrednio stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości, oraz |
Minimalna wartość nieruchomości |
Wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 mln PLN albo równowartość tej kwoty. |
Wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 mln PLN albo równowartość tej kwoty, oraz |
Udział przychodów z nieruchomości w przychodach ogółem |
n/a |
W roku poprzedzającym rok podatkowy (obrotowy) przychody podatkowe z tytułu najmu, podnajmu, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% przychodów podatkowych ogółem albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto. |
O co pytano w interpelacji?
Interpelacja miała na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy obowiązek informacyjny w przypadku spółek nieruchomościowych dotyczy również wspólników posiadających udziały tylko pośrednio.
W interpelacji poselskiej podkreślono, że przepisy w tej materii są niejasne i wielu podatników może nie zdawać sobie sprawy z ciążących na nich obowiązków do informowania Szefa KAS. Natomiast w przypadku złożonych struktur udziałowych również same spółki mogą nie posiadać wystarczających informacji o wszystkich swoich udziałowcach.
Te niejasności w prawie mogą sprawiać problemy interpretacyjne, ale również pociągać za sobą dotkliwe konsekwencje, ponieważ niedopełnienie obowiązku informacyjnego wiążę się z ryzykiem konsekwencji karno-skarbowych.
Wiceminister stawia sprawę jasno
Treść odpowiedzi na interpelację wskazuje, że o powstaniu obowiązku informacyjnego przesądza samo posiadanie, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w spółce nieruchomościowej.
Celem poparcia swojego stanowiska Wiceminister powołał się na treść interpretacji ogólnej prawa podatkowego wydaną przez Ministerstwo Finansów na początku 2023 roku (sygnatura DD5.8203.7.2022).
Zgodnie z treścią ww. interpretacji ogólnej wykładnia językowa wątpliwych przepisów, wsparta regułami wykładni celowościowej, wiążę obowiązek informacyjny z samym faktem posiadania udziałów/akcji w spółce RECo.
Celem bowiem przepisów regulujących raportowanie spółek nieruchomościowych jest pozyskanie przez KAS informacji o wszelkich podmiotach, które mogą być zobowiązane do zapłaty podatku w Polsce w przypadku zbycia udziałów (akcji) w spółkach RECo.
Charakter (bezpośredni lub pośredni) posiadania tych praw w żaden sposób nie różnicuje obowiązków podatkowych wspólników spółek nieruchomościowych.
Trwałe stanowisko organów
W świetle utrwalonego stanowiska Ministerstwa Finansów, pośredni wspólnicy spółek nieruchomościowych powinni zachować szczególną ostrożność i zadbać o terminowe oraz rzetelne raportowanie swoich udziałów. Dotyczy to w szczególności spółek ze złożoną strukturą właścicielską.
Nasze wsparcie
W przypadku wątpliwości co do zakresu tych obowiązków chętnie udzielimy wsparcia w ich prawidłowym wypełnieniu. Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy po to, żeby ułatwiać prowadzenie Twojej działalności.
Zajmujemy się prowadzeniem księgowości i bieżących rozliczeń podatkowych.
